Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 18 lip 2010, o 13:19 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2010, o 23:38
Posty: 97
Lokalizacja: www.styl24h.pl

Offline
Postanowiłem poruszyć ten temat, ponieważ fundusze inwestycyjne stały się bardzo popularną formą na pomnażanie pieniędzy dla osób, które posiadają nadwyżki kapitału, a nie posiadają wystarczającej wiedzy i czasu do samodzielnego inwestowania na giełdzie.

Fundusze inwestycyjne – to firmy, instytucje z usług, których może skorzystać każda pełnoletnia osoba w celu pomnażania swoich oszczędności. Majątek powierzony przez klientów funduszom zarządzany jest przez specjalistów (licencjonowanych doradców inwestycyjnych, analityków, zarządzających), których zadaniem jest inwestowanie w taki sposób, aby osiągnąć jak największe zyski (najwyższą stopę zwrotu). Czasem jednak bywa z tym różnie… :roll:

Każdy kwota wpłacona przez uczestnika na konto w funduszu jest przeliczany na tzw. jednostki uczestnictwa. Ich liczba pokazuje nasz udział w majątku funduszu. Otwarte fundusze inwestycyjne mają obowiązek wyceny jednostek uczestnictwa i podawania ich do publicznej wiadomości, dzięki czemu możemy śledzić wartość jednostki rozrachunkowej przez internet, telefon, w prasie, itp.

W zależności od poziomu ryzyka wyróżniamy:

- Fundusze pieniężne (niski poziom ryzyka)
- Fundusze obligacyjne (niski poziom ryzyka)
- Fundusze stabilnego wzrostu (umiarkowany poziom ryzyka)
- Fundusze zrównoważone (umiarkowany poziom ryzyka)
- Fundusze akcyjne (wysoki poziom ryzyka)

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych funduszy stały się fundusze aktywnej alokacji oraz fundusze parasolowe. Te pierwsze mogą w zależności od koniunktury na rynku kierować środki pieniężne swoich klientów w miejsca gdzie przyniosą najlepsze wyniki. Natomiast fundusze parasolowe to zbiór, subfunduszy, które są zamknięte w jednym funduszu, dzięki czemu dają uczestnikowi możliwość samodzielnego wyboru pomiędzy różnymi subfunduszami (agresywnymi, zrównoważonymi, bezpiecznymi) bez ponoszenia opłat.

Podsumowując, gdy zależy nam na długoterminowym, systematycznym inwestowaniu, powinniśmy wybierać fundusze agresywne, które pomimo możliwości krótkoterminowych strat na przestrzeni kilku lat przynoszą największe zyski. Jeśli mamy zamiar korzystać z funduszy przez krótki okres czasu, dobrze jest wybierać fundusze bezpieczne, które inwestują raczej w obligacje oraz na rynku pieniężnym, gdyż one pozwalają nam na stabilny zysk, przy niskim poziomie ryzyka.

Wybierając fundusz inwestycyjny należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj i typ funduszu tak, aby odpowiadał naszemu podejściu do ryzyka, ale również na prowizję i koszty związane z nabywaniem jednostek uczestnictwa.

Jakie macie doświadczenia z funduszami inwestycyjnymi? Jakie według was fundusze i TFI obecnie są najlepsze na rynku?


Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

_________________
Bankier.pl - https://reklamadt85.produktyfinansowe.pl


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 19 lip 2010, o 11:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2010, o 19:28
Posty: 8

Offline
Cześć,

Co do funduszy to ja posiadam jednostki uczestnictwa w funduszach akcyjnych i zrównoważonych, w Pioneer Pekao TFI S.A. Bardzo stabilne i wiarygodne TFI… :D

Zgadzam się z tobą, co do tego, że fundusze stały się ciekawą formą oszczędzania i pomnażania oszczędności, ale czy słuszne jest twierdzenie, że są dla ludzi o małym poziomie wiedzy o rynku kapitałowym :?: Raczej a na pewno nie… :!:

Inwestowanie w fundusze podobnie jak samodzielne inwestowanie na giełdzie wiąże się z dużym poziomem ryzyka i każdy powinien być tego świadomy. Ostatni kryzys obnażył szare oblicze tego rynku gdzie jednostki uczestnictwa funduszu były sprzedawane każdemu, kto tylko miał odrobinę pieniędzy i chciał zarabiać. Ludzie często nie mieli nawet minimalnej wiedzy o produkcie, w który,,wkładają,, pieniądze ani świadomości tego, że ich oszczędności często życia mogą zostać utracone w kilka chwil, tygodni, miesięcy. Jedyną wizje, jaką rysował przed nimi przedstawicie funduszu sprzedająca jednostki uczestnictwa była wizja szybkiego i dużego zysku.

Lata 2008 i 2009 pokazały, że nie każdy i nie zawsze będzie zarabiał.

Tak, więc fundusze jak i inne produkty finansowe przeznaczone są dla osób, które posiadają elementarny poziom wiedzy o nim oraz przede wszystkim świadomość tego, co im grozi.

Ja sam jestem uczestnikiem tego rynku od kilku lat i powiem szczerze, że bardzo poważnie podchodzę do tego, bo przecież to są moje pieniądze… Mimo że traktuję to w kategoriach inwestycji długoterminowej z możliwością okresowych dużych wahań kursu na bieżąco obserwuję kurs jednostki oraz wydarzenia, które mogą mieć wpływ na nie.


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 26 lip 2010, o 15:07 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2010, o 23:38
Posty: 97
Lokalizacja: www.styl24h.pl

Offline
Z tego, co pamiętam to napisałem, że są dla osób, które ,,nie posiadają wystarczającej wiedzy i czasu do samodzielnego inwestowania na giełdzie” a nie ,,o małym poziomie wiedzy o rynku kapitałowym”.

Fundusze z założenia są przeznaczone dla osób, które tą wiedzę w stopniu podstawowym posiadają i są świadome możliwych konsekwencji, ale z racji braku czasu nie są w stanie obserwować na bieżąco notować akcji tak, aby samodzielnie inwestować w poszczególne spółki. I dlatego fundusze dają im taką możliwość…

Inną kwestią jest sytuacja, którą opisywałeś, że w latach hossy każdemu, kto chciał oszczędzać wciskano jednostki funduszy a nie np. lokaty bez informowania od konsekwencjach. Wiadomo jak to wszystko skończyło... Sam w własnym otoczeniu miałem tego przykłady...

Obecnie ten stan rzeczy chyba uległ nieco zmianie, bo komisja europejska wprowadziła dyrektywę, która kładzie obowiązek informowania o możliwościach utraty znacznej części kapitału oraz sprawdzania poziomu wiedzy osób chcących inwestować w funduszach.

Pozdr…

_________________
Bankier.pl - https://reklamadt85.produktyfinansowe.pl


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 14 sie 2010, o 14:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2010, o 19:28
Posty: 8

Offline
Dokładnie o tym samym myślałem, widocznie nie do końca zrozumiałem kontekst wypowiedzi. :D 8-)

Jeśli chodzi o dyrektywę KE to też o tym słyszałem i niedawno sam się z tym spotkałem. Polega to na wypełnieniu krótkiej ankiety w obecności pracownika, która ma zobrazować nasz poziom wiedzy.

:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll:


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 14 lis 2010, o 17:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2010, o 09:33
Posty: 28

Offline
Ja mam fundusz w Noble Funds TFI S.A. Myślę, że to aktualnie jeden z lepszych wyborów, produkty maja na wysokim poziomie oraz bardzo dbają o swój wizerunek.

Osobiście jestem od kilku miesięcy zaangażowany w Noble Fund Akcji i jestem bardzo zadowolony z rezultatów, dużo już zarobiłem... :D

Niedawno za pośrednictwem jednej z reklam umieszczonej na tym forum kontaktowałem się i rozmawiałem z przedstawicielem Aviva Investors w celu zasięgnięcia informacji na temat oferowanych przez nich funduszy i muszę przyznać, że Noble Funds i ich oferta bardziej przemawia do mnie.

Ciekawostką jest również to, że Noble Funds posiada ekspozycję na rynki afrykańskie poprzez Noble Fund Africa, czyli możliwy przyszły hit, jeśli chodzi o potencjalne stopy zwrotu.

Link do strony TFI:

www.noblefunds.pl

Dla mnie jest to na chwilę obecną jeden z lepszych funduszy i TFI.

Pozdrowionka dla wszystkich i dużo sukcesów w inwestycjach…


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 16 gru 2010, o 09:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2010, o 17:48
Posty: 26
Lokalizacja: Wrocław

Offline
Noble Funds TFI S.A :?: Noble Fund Akcji :?: Zaraz z ciekawości przyjże się ich ofercie. ;)


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 9 sty 2011, o 11:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sie 2010, o 14:18
Posty: 13
Lokalizacja: Net...

Offline
A co sądzicie o funduszach w Union Investment TFI S.A :?: Przeglądałem ich stronę i mają ciekawą ofertę, jeśli chodzi o fundusze, prowizje za nabycie jednostek chyba też nie są zbyt wysokie.

Mam trochę oszczędności i zamierzam zainwestować w jakimś TFI. Zauważyłem też, że Union Investment od jakiegoś czasu ma bardzo agresywną kampanię reklamową jednak wiem, że ten czynnik nie znaczy zbyt wiele. Bądźmy realistami...

Oprócz Union Investment TFI S.A uwzględniam jeszcze:

- TFI w BPH
- TFI w BZ WBK

Co o tym myślicie :?: Macie może jakieś inne propozycje :?:

Zależy mi na czymś profesjonalnym, ,,pewnym,, i z niskimi prowizjami.


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 18 sty 2011, o 21:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2010, o 11:56
Posty: 12

Offline
Puls Biznesu w jednym z dzisiejszych artykułów umieścił Union Investment w czołówce, jeśli chodzi o sumę wpłat do funduszu i stopę zwrotu.

,,Drugi rok z rzędu rywali pobił na głowę Union Investment…”


Tomi przejrzeć oferty funduszy. Zapoznaj się z prospektami, tabelami prowizji, wynikami jakie osiągnęły poszczególne fundusze w poprzednich miesiącach i latach, jaka jest struktura aktywów i porównaj te dane z kilku funduszów.

Będziesz miał jasność, które wypadają najlepiej i w którym warto ulokować oszczędności… Nigdy przy wyborze nie kieruj się opinią innych… Możesz je traktować jedynie jako wskazówki… Przynajmniej ja tak robię i takie jest moje podejście.

Jeśli to ci w czymś pomoże to ja mam fundusze w Quercus TFI i Pioneer Pekao TFI.

Napisz co wybrałeś... ;)

Powodzenia... 8-)


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 22 sty 2011, o 17:17 

Dołączył(a): 22 sty 2011, o 15:16
Posty: 2

Offline
Główna zasada inwestowania to przede wszystkim nie stracić. Dlatego też, aby już na początku nie być stratnym warto kupować fundusze bez prowizji. Można to zrobić w Internecie, np. w mBanku.
Kilka funduszy zachęca też do inwestowania bezprowizyjnego na swoich stronach np. BPH lub Noble czy Arka (uwaga na słabe wyniki tego funduszu od ponad roku....) Jeszcze przez dwa tygodnie do 4 lutego w Alior Bank można kupić bez opłat kilka różnych funduszy. Na giełdzie panuje duża zmienność i dlatego kupowanie teraz funduszy akcji obarczone jest dużym ryzykiem strat (patrz pierwsze zdanie...). Również fundusze obligacji w tym roku raczej nie zarobią, gdyż wszędzie na świecie zaczyna rosnąć inflacja. Moim zdaniem obecnie warto zainteresować się funduszami typu absolutnego zwrotu, które swoją politykę inwestycyjną dostosowują do sytuacji, jaka panuje na rynku. Od kilku miesięcy z dobrym skutkiem działają między innymi: Aviva Optymalnego Wzrostu, Noble Global Return, BPH Total Profit, Axa Active Asset Alocation, Uni Total Trend itp. Charakteryzują się między innymi tym, iż w czasie dużych spadków na giełdzie tracą bardzo niewiele… :)


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 25 sty 2011, o 18:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2010, o 17:48
Posty: 26
Lokalizacja: Wrocław

Offline
ibron1 a Ty jesteś może zaangażowany w jakimś z towarzystw funduszy inwestycyjnych? Polecasz któreś z tych, o którym wcześniej pisałeś? 8-)


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 29 sty 2011, o 18:18 

Dołączył(a): 22 sty 2011, o 15:16
Posty: 2

Offline
Witaj Kacper,

Mam Avivę Optymalnego Wzrostu, którą kupiłem w XI ubiegłego roku bez opłat w czasie promocji w Avivie. :) Fundusz istnieje od V 2010r. i na razie nieźle sobie radzi. Z bezpiecznych, czyli ,,mało stratnych” funduszy mam jeszcze ING Długu Korporacyjnego, który buy/sell obligacje firm a nie obligacje skarbowe, które w okresie inflacyjnym, (zaczął się parę miesięcy temu) tracą na wartości (patrz wyniki funduszy obligacyjnych za ostatnie 3 miesiące). Mogę też polecić fundusz Obligacji Strategicznych Pioneera, który jest "elastyczny" i dostosowuje się do sytuacji na rynku obligacji. Również ciekawym funduszem jest Noble Global Return, który obiecuje, że nie ważne, co na rynku on zawsze będzie na koniec roku "na plusie". Oby…!!! Oczywiście są to fundy dla osób, które nie chcą ,,co chwilę” zmieniać ich w zależności od tego, co się będzie działo na giełdzie, A BĘDZIE SIĘ DZIAŁO…! Moim zdaniem przez kilka najbliższych miesięcy na rynku będzie duża zmienność ze względu na nierozwiązane kłopoty finansowe w Europie (patrz kraje PIIGS) i mocno rosnąca inflacja zwłaszcza w krajach Azji.

Jeśli chodzi ogólnie o TFI to według mnie teraz the best są Aviva, Noble oraz Idea.

A jakie fundy Ciebie czynią coraz bogatszym? 8-)


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 27 lip 2011, o 09:23 

Dołączył(a): 27 lip 2011, o 09:16
Posty: 2

Offline
Ja nie orientuję się za bardzo w tematyce funduszy inwestycyjnych sądzę jednak, że możliwości, jakie dają są bardzo obiecujące i sprawiają, że warto się zainteresować tą formą pomnażania oszczędności. ;)


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 22 sty 2014, o 21:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2011, o 20:12
Posty: 9

Offline
Pandemonium napisał(a):
Ja nie orientuję się za bardzo w tematyce funduszy inwestycyjnych sądzę jednak, że możliwości, jakie dają są bardzo obiecujące i sprawiają, że warto się zainteresować tą formą pomnażania oszczędności. ;)


Pandemonium zgadzam się z tobą, ponieważ oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych nie skłania do tej formy oszczędzania. Warto podjąć ryzyku, uzbroić się w cierpliwość i inwestować w fundusze inwestycyjne mimo okresowych wahań kursów. W perspektywie czasu ta forma powinna przynieść wymierne korzyści.

Ja osobiście jestem zaangażowany w TFI Quercus, który jest kierowany przez Sebastiana Buczka.

Pozytywne efekty jak na chwilę obecną.:)


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fundusze inwestycyjne
PostNapisane: 10 lis 2014, o 16:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2011, o 22:03
Posty: 3

Offline
Obecnie z racji obowiązków mało przyglądam się funduszom inwestycyjnym, natomiast odradzam inwestowanie w fundusze Pioneer Pekao Investments gdzie sam posiadam ulokowane środki. Totalna porażka w perspektywie poprzednich lat. :oops:


 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


cron