Postanowiłem poruszyć ten temat, ponieważ fundusze inwestycyjne stały się bardzo popularną formą na pomnażanie pieniędzy dla osób, które posiadają nadwyżki kapitału, a nie posiadają wystarczającej wiedzy i czasu do samodzielnego inwestowania na giełdzie.
Fundusze inwestycyjne – to firmy, instytucje z usług, których może skorzystać każda pełnoletnia osoba w celu pomnażania swoich oszczędności. Majątek powierzony przez klientów funduszom zarządzany jest przez specjalistów (licencjonowanych doradców inwestycyjnych, analityków, zarządzających), których zadaniem jest inwestowanie w taki sposób, aby osiągnąć jak największe zyski (najwyższą stopę zwrotu). Czasem jednak bywa z tym różnie…
Każdy kwota wpłacona przez uczestnika na konto w funduszu jest przeliczany na tzw. jednostki uczestnictwa. Ich liczba pokazuje nasz udział w majątku funduszu. Otwarte fundusze inwestycyjne mają obowiązek wyceny jednostek uczestnictwa i podawania ich do publicznej wiadomości, dzięki czemu możemy śledzić wartość jednostki rozrachunkowej przez internet, telefon, w prasie, itp.
W zależności od poziomu ryzyka wyróżniamy:- Fundusze pieniężne (niski poziom ryzyka)
- Fundusze obligacyjne (niski poziom ryzyka)
- Fundusze stabilnego wzrostu (umiarkowany poziom ryzyka)
- Fundusze zrównoważone (umiarkowany poziom ryzyka)
- Fundusze akcyjne (wysoki poziom ryzyka)
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych funduszy stały się
fundusze aktywnej alokacji oraz
fundusze parasolowe. Te pierwsze mogą w zależności od koniunktury na rynku kierować środki pieniężne swoich klientów w miejsca gdzie przyniosą najlepsze wyniki. Natomiast
fundusze parasolowe to zbiór, subfunduszy, które są zamknięte w jednym funduszu, dzięki czemu dają uczestnikowi możliwość samodzielnego wyboru pomiędzy różnymi subfunduszami (agresywnymi, zrównoważonymi, bezpiecznymi) bez ponoszenia opłat.
Podsumowując, gdy zależy nam na długoterminowym, systematycznym inwestowaniu, powinniśmy wybierać fundusze agresywne, które pomimo możliwości krótkoterminowych strat na przestrzeni kilku lat przynoszą największe zyski. Jeśli mamy zamiar korzystać z funduszy przez krótki okres czasu, dobrze jest wybierać fundusze bezpieczne, które inwestują raczej w obligacje oraz na rynku pieniężnym, gdyż one pozwalają nam na stabilny zysk, przy niskim poziomie ryzyka.
Wybierając fundusz inwestycyjny należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj i typ funduszu tak, aby odpowiadał naszemu podejściu do ryzyka, ale również na prowizję i koszty związane z nabywaniem jednostek uczestnictwa.
Jakie macie doświadczenia z funduszami inwestycyjnymi? Jakie według was fundusze i TFI obecnie są najlepsze na rynku?Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.